Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 2011 r. i działa przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze. Przewodniczącą i managerką jest pani Irena Góra. Przygotowujemy potrawy, ciasta i dekoracje na stół, biorąc udział w różnych konkursach kulinarnych. W 2012 r. na zaproszenie KGW z Buczkowa (gm. Rzezawa), wzięłyśmy udział w konkursie na potrawę z kapusty, „Kobieco i z tradycją”, gdzie zajęłyśmy I i II miejsce. Corocznie przedstawicielki naszego koła biorą udział w konkursie na potrawę z grzybów podczas Święta Grzyba w Borzęcinie. W 2015 r. jedna z członkiń zdobyła II nagrodę, a dwie pozostałe wyróżnienia. W 2016 r. zdobyto I miejsce. W 2018 r. III miejsce i wyróżnienie. Nasze panie wzięły udział w sesji fotograficznej potraw wg przepisów tradycyjnych, w ten sposób 7 potraw z naszej miejscowości i 1 przepis na nalewkę, znalazło się w opracowanej książce kucharskiej „Smaki Przedgórza”. Nagrano również film z gotowania. W 2019 roku nasze potrawy ponownie znalazły się w nowo wydanej książce kucharskiej z regionalnymi potrawami Ziemi Tarnowskiej.

Corocznie na organizowanym festynie/pikniku i uroczystościach patriotycznych w Buczu, panie prezentują wspaniałe produkty kulinarne pod hasłem „Z pokolenia na pokolenie – Bucze zaprasza do stołu”, gdzie organizowane są różne konkursy kulinarne i nie tylko.

W 2018 r. panie wzięły udział w 1. Regionalnym Spotkaniu Kół Gospodyń Wiejskich, będących częścią realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu projektu pn. Małopolska Szkoła Tradycji. Corocznie bierzemy udział w warsztatach rękodzieła artystycznego i kulinariach, „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami w Kuchni i Rękodziele” w Porębie Spytkowskiej. Brałyśmy również udział w wyjazdowym seminarium podsumowującym projekt współpracy „Komercjalizacja Produktu Lokalnego – Biznes ze smakiem” w Zatorze oraz w Karpaczu. Bierzemy udział w spotkaniach Kół Gospodyń z powiatu brzeskiego.

Koło Gospodyń wystawia swoje produkty podczas: Jarmarku Wielkanocnego i Bożonarodzeniowego w Brzesku, Święta Chleba w Brzesku, Borzęckiego Święta Grzyba oraz Krakowskiego Wianka w Szczurowej.

W 2018 roku Koło otrzymało statuetkę „Siłaczka” – nagrodę wręczaną przez Burmistrza Brzeska. W ostatnich miesiącach nasze Stowarzyszenie wygrało projekt „Buczańskie gotowanie szansą na ekonomizację Stowarzyszenia”, gdzie Koło Gospodyń będzie starało się organizować kateringi z potrawami regionalnymi. Przy okazji zakupiono nowoczesne i pełne wyposażenie kuchni. 27 września br. na podsumowaniu projektu, mieszkańcy Bucza i okolic mogli spróbować ofertowych potraw i ciast.

Członkinie Koła współpracują z Parafią, szkołą i miejscowym Caritas. Przygotowują palmy wielkanocne i wieńce dożynkowe. W 2019 roku zorganizowano Piknik Dożynkowy. Wymieniamy się doświadczeniem i przepisami z innymi KGW.