Aktualne wydarzenia


31.05.2012r.
Wykonano umocnienei skarpy
Umocniono skarpę ukąłdając wokół figury kamnienie.


25.05.2012r.
Ogrodzenie wokół figury
Pan Kazimierz Borowiec osadził wokół odrestaurowanej figury ogrodzenie. Jest to stare ogrodzenie, w którym uzupełnił ubytki oraz pomalował je. Wcześniej pan Jan Góra wypiaskował je, a następnie zostało poddane dwukrotnemu ocynkowaniu.


25.05.2012r.
Figura wróciła na swoje miejsce
Po renowacji w Krakowie, wróciła na swoje miejsce figura przydrożna Ukrzyżowanie Chrystusa, Matka Boża i Św. Jan, zwana przez mieszkańców Figurą Rozalii. Prace wykonywała firma AB OVO s.c.z Krakowa pod nadzorem pani konserwator Pauliny Lis. Figura odzyskała swój blask po 135 latach. Konserwatorzy wyczyścili kamień, nadłożyli ubytki, poprawili wizerunki świętych i napisy. Naprawiono także ułamany wcześniej krzyż, wykorzystując do tego oryginalny piaskowiec z ówczesnych fundamentów figury. W kolejnych dniach łączenia elementów zostaną zabezpieczone, kamień będzie zaimpregnowany oraz zamontowane zostanie oryginalne, poprawione, wyczyszczone i pomalowane ogrodzenie.


04.05.2012r.
Wykonano fundament pod figurę.


22.04.2012r.
Za zgodą księdza proboszcza, w niedzielę przed i po każdej Mszy Św. odbyła się kwesta na rzecz renowacji figury. Zebrano 4750zł. Dziękujemy ofiarodawcom. Łączna kwota, którą udało się zebrać to 12400zł. Dziękujemy przy tej okazji również sponsorom indywidualnym. W najblizszym czasie planuje się wykonanie fundamentów.

03.12.2011r.
Prace porządkowe wokół miejsca usytuowania figury.

18.11.2011r.
Rozbiórka figury i przewóz do Krakowa.


12.11.2011r.
Demontarz ogrodzenia figury i przygotowanie do jej rozebrania. Ogrodzenie zostanie wyczyszczone oraz uzupełnione bedą w nim ubytki.


8 listopada 2011
Spotkanie z panem Konserwatorem. Ustalenia dotyczące demontażu, przewozu i kosztów.

Październik 2011
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze wysyła prośby o zgodę na konserwację do Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz do Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Delegatura w Tarnowie. Pozwolenia zostają wydane.

Przygotowania
Kilka miesięcy temu zrodził się pomysł by ratować przydrożną kapliczkę. Został znaleziony konserwator zabytków, który zgodził się prowadzić prace.